Mbretëresha Elizabet ha të njëjtin ushqim nga fëmijëria çdo ditë, ish-kuzhinieri zbulon sekretin

5 muaj më parë
Mbretëresha Elizabet ha të njëjtin ushqim nga fëmijëria çdo ditë, ish-kuzhinieri zbulon sekretin

Darren McGrady, ish-kuzhinieri privat i Mbretëreshës Elizabeth II, ka zbuluar një nga sekretet e dietës së përditshme të monarkes 96-vjeçare.

McGrady, e cila punoi për 96-vjeçaren mbretërore për rreth 15 vjet, zbuloi ushqimet që ka ngrënë pothuajse çdo ditë që kur ishte vajzë e vogël.

Kuzhinieri, 62 vjeç, pohoi në kanalin e tij në YouTube në një video të rishfaqur se mbretërores i pëlqen të hajë sanduiçe me reçel gjatë kohës së çajit.

“Mbretëreshës i është servirur sanduiç me reçel që fëmijë dhe ajo vijon edhe sot që çajin e pasdites ta shoqërojë me një fetë bukë, e cila pritet në formë rrethore sa një qindarkë e vjetër britanike, dhe në mes mban reçel luleshtrydhejeje e gjalpë”, tregoi McGrady në kanalin e tij të YouTube.

Mbretëresha Elizabet ha të njëjtin ushqim nga fëmijëria çdo ditë, ish-kuzhinieri zbulon sekretin

Ai gjithashtu tregoi se kur mbretëresha kalon kohë në Kalanë Balmoral në Skoci, luleshtrydhet e freskëta mblidhen nga kopshti dhe përdoren për përhapjen e peltes.

Gjalpi dhe reçeli hapen me delikatesë dhe priten në rrathë të vegjël sa një qindarkë e vjetër britanike.
Për sa i përket kërpudhave të mbushura me pelte të ëmbël, sovrani është gjithashtu një adhurues i shtimit të kremit të mpiksur. Por ajo është mjaft specifike për rendin në të cilin shtohen mbushjet e saj. Ajo gjithashtu i pëlqen jashtëzakonisht manaferrat, por ato duhet të jenë të freskëta.