Mbrojtësi takon Piolin në Forte dei Marmi dhe i kërkon ta marrë te Milani!

9 muaj më parë
Mbrojtësi takon Piolin në Forte dei Marmi dhe i kërkon ta marrë te Milani!

Kuqezinjtë ende shpresojnë të jenë në gjendje të sigurojnë Botman, por gjithashtu janë të detyruar të konsiderojnë alternativa për të qenë gati në rast se holandezi do te detyrohej te pranonte nje destinacion tjeter qe ofron shume me shume te Lille… Di Marzio foli per nje oferte nga Newcastle qe kalon 40 mln eurot per kartonin, madje prek 45 bashke me bonuse…

Lille ushtron presion te lojtari, ai pret Milanin! Sidomos qarkullojnë emrat e mbrojtësve të rinj, të cilët mund të mbërrijnë me kosto të ulët dhe ndoshta të ndjekin një rrugë si ajo e Pierre Kalulu dhe të tjerëve që kanë mbërritur në Milanello.

Por në Itali ka edhe nje emer tjeter qe do te ishte rezerve dhe do te konfirmohej dyshja Tomori-Kalulu. Po flasim per nje ish-milanist, Francesco Acerbi. Sot gazeta Tuttosport rithekson se 34-vjeçari po largohet nga Lazio, e cila dëshiron ta zëvendësojë me Alessio Romagnolin (që i skadon kontrata me Djallin pas pak ditesh).

Edhe nëse ka një kontratë deri në qershor të 2025, ai sërish mund të largohet për një çmim shumë të ulët. Duke marrë parasysh edhe moshën e tij, Claudio Lotito nuk ka kërkesa shumë të larta. Ai tashmë do të ishte i lumtur të hiqte qafe pagën e tij neto prej 1.8 milionë euro vjetore.

Acerbi është ndarë me tifozët e Lazios dhe dëshiron të ndryshojë ajrin. Një rikthim në Milano do të ishte një zgjidhje e mirëpritur. Ai do të kishte mundësinë të luante për një ekip që lufton për Scudetton dhe gjithashtu luan në Ligën e Kampionëve.

Për më tepër, ai do të donte të tregonte veten nga ata gjashtë muaj negativ që kishte në fanellën e kuqezinjve në sezonin 2012/2013. Emri i tij nuk është një emër që ngroh veçanërisht zemrat e tifozëve dhe në çdo rast për momentin nuk ka asnjë negocim.

Megjithatë, Tuttosport zbulon se Acerbi ka pasur një takim, ndoshta rastësor ose ndoshta jo, me Stefano Piolin në Forte dei Marmi. Gazeta nuk përjashton që të dy mund të kenë folur për një transferim të mundshëm të mbrojtësit te Milani. Madje, nje opsion i kerkuar edhe nga mbrojtesi vete… Në prapavijë janë edhe Monza dhe Interi.