“Më në fund, i dhamë fund padrejtësive në Itali! Ibra si te filmi BraveHeart, unë gladiator. Leao-s i fol direkt pas titullit”

1 vit më parë
“Më në fund, i dhamë fund padrejtësive në Itali! Ibra si te filmi BraveHeart, unë gladiator. Leao-s i fol direkt pas titullit”

Olivier Giroud ka dhënë një intervistë të bukur për Tuttosport në të cilën ka rrëfyer menjëherë emocionet e tij pas fitimit të Scudetto: “Ky Scudetto është vërtet një emocion i çmendur. Siç e dini, në karrierën time të gjatë kam fituar diçka, por kjo është e veçantë sepse është si nëse ne lojtarët do të kishim pritur njëmbëdhjetë vjet, si tifozët, me të cilët u krijua një lidhje e veçantë.

Ne ndjemë emocionet e tyre për këtë Scudetto dhe jam shumë, shumë krenar që jam pjesë e këtij ekipi që ka mbështetës të tillë. Ky sezon eshte edhe për ata. Milani është një klub i madh, i cili ka fituar shumë në Itali dhe jashtë saj. Dhe kështu, për një klub si ky, të qëndrosh 11 vjet pa flamur është diçka e dhimbshme. Nuk ekziston, më në fund kemi vënë fund kësaj padrejtësie”.

GOLA TË RËNDË – Qendërsulmuesi francez e mbylli sezonin me 11 gola në Serie A, disa prej të cilëve ishin shumë të rëndë si ato kundër Interit, Napolit dhe Sassuolos: “Nuk jane shumë, por për fat shënova ato që kishin shumë rëndësi dhe bëne diferencën. Dopieta ndaj Interi më bëri të kuptoj menjëherë se ia vlente vërtet… sepse po fitonim ndeshjen, por edhe sepse ishim përpara në ndeshjet direkte.

Dhe nëse do të kishim barazuar në Reggio me Sassuolo-n, ne do ta kishim fituar titullin gjithsesi. Ia vura në dukje edhe Saelemakers, kur në Napoli fituam por gaboi golin e  2-0 që do të na lejonte të kalonim në avantazh edhe në përplasjet e drejtpërdrejta me skuadrën e Spallettit.

Ai, për të ngritur moralin, u përgjigj se kishte më shumë frikë nga Interi. Dhe që për fat kisha menduar une për Interin… Nëse mendoj për numrin e golave ​​të shënuar, nuk jam veçanërisht i kënaqur. Por nëse mendoj për vlerën e golave ​​të mi, atëherë po. Jam shumë i kënaqur me atë që kam bërë dhe akoma tani më vjen krenari, duke menduar”.

IBRAHIMOVIC – Nuk mund të mungonte një pyetje për Zlatan Ibrahimovicin: “Për mua është një nder që kam rishkruar historinë e Milanit në shoqërinë e tij. Ai është disa vite më i madh se unë dhe, kur ende duhej të bëhesha futbollist, ai ishte pika ime e referencës.

Personaliteti i tij në ekip është shumë i rëndësishëm. Kur flet, të gjithë dëgjojnë dhe askush nuk shpërqendrohet. Edhe pas fitores kundër Sassuolos, në dhomat e zhveshjes, ai ka folur. E ndjen se është si mashkulli alfa.

I beri urime cdo lojtari dhe cdo personazhi te stafit. Ndihet si te filmi BraveHeart ne karakterin e tij. Dhe une duke qendruar ne metaforen kinematografike mund te jem gladiatori i ketij grupi. Ibra eshte top lojtar dhe nje njeri i madh. Thashë se isha shumë krenar që fitova me të. Më pëlqen ta shoh me kaq shumë entuziazëm pas kaq shumë fitoreve. Për mua ai është si një vëlla më i madh”.

LEAO – Për të ardhmen, Giroud fokusohet fort te Rafael Leao: “Pashë menjëherë, sapo mbërrita në Milano, se ai kishte një potencial të madh, super te madh. Dhe nëse do të ishte ndërgjegjësuar për aftësitë e tij, do të kishte shkuar lart.

Ai është vetëm 22 vjeç dhe në karrierën time kam luajtur me shumë të rinj të moshës së tij: por sinqerisht nuk e mbaj mend një me të fortë. Shpresoj që ai të qëndrojë me ne, ai është lojtari i duhur për të vazhduar rritjen dhe duke ndjekur synime të reja. Nuk mund te kufizohet me veten! Ai do të arrijë lart, shumë lart. Fitoi MVP-në e kampionatit. Unë iu afrova dhe i thashë që ai nuk duhet të jetë një objektiv për të, por vetëm një pikë nisjeje…”.