Milan, buxheti për sulmin: De Ketelaere, Ziyech, Dybala. Objektivi: një çift spektakolar”

7 muaj më parë
Milan, buxheti për sulmin: De Ketelaere, Ziyech, Dybala. Objektivi: një çift spektakolar”

Sot Milani u mblodh në Milanello dhe nisi sezonin 2022-2023, atë në të cilin kuqezinjtë do të duhet të konfirmohen në Itali dhe të shkojnë sa më larg në Kupën e Italisë dhe veçanërisht në Ligën e Kampionëve, përveç përpjekjeve për të fituar Superkupën e Italisë, 18 janarin e ardhshëm.

Ndërkohë që Pioli dhe djemtë e tij zhvilluan seancën e parë stërvitore mëngjesin e sotëm, me anë të Aldo Rossit, drejtuesit, të pritur edhe sot në takim, vazhdojnë punën për të gjetur përforcimet e duhura në merkato.

Siç raporton La Gazzetta dello Sport, Paolo Maldini dhe Frederic Massara, të sapo rinovuar deri në vitin 2024, do të investojnë me vendosmëri mbi të gjitha sulmin, ku Milani duhet të rrisë cilësinë e tij.

Ka shumë emra që qarkullojnë, padyshim që nuk do të mbërrijnë të gjithë, por do të kishte vend për një goditje të dyfishtë në atë zonë të fushës. Qëllimi i parë i madh është Charles De Ketelaere, një talent i Bruges që kujton Kakà-n dhe që do të ishte përforcimi i përsosur për politikën e Elliott dhe RedBird.

Kushton 30-35 milionë euro dhe për të ka edhe klube të Premierligës, por kuqezinjtë e kanë ndjekur prej disa kohësh dhe duan të bëjnë një investim të rëndësishëm tek ai. Përveç të riut belg, emrat e tjerë të nxehtë për momentin janë vetëm Hakim Ziyech dhe Paulo Dybala, të cilëve u duhet shtuar edhe Marco Asensio dhe Domenico Berardi, dy profile që pëlqehen prej kohësh.

Goditja e dyfishtë është e mundur duke qenë se Milani kërkon një 7 dhe një 10, nuk do të jetë e lehtë, por kuqezinjtë shpresojnë për të dhe vlerësojnë me kujdes se për kë të vënë bast, duke marrë parasysh çmimin dhe pagën. Përtej emrave, objektivi është i qartë: të rritet cilësia e trokarit dhe rrjedhimisht e gjithë ekipit të Piolit.