Milan, Elliott lëviz për Dybala, telefonata nga Londra: detajet dhe komisioni i çmendur i agjentit Antunes!

9 muaj më parë
Milan, Elliott lëviz për Dybala, telefonata nga Londra: detajet dhe komisioni i çmendur i agjentit Antunes!

Fushata e merkatos së Milan ende nuk ka nisur, por pas rinovimeve të Paolo Maldinit dhe Frederic Massara qe duhet te vijne pune ditesh, më në fund duhet të shohim disa operacione te mbyllen. Para së gjithash, konfirmimet e Alessandro Florenzit dhe Junior Messias, përveç transferimit të lirë të Divock Origit.

Por merkato e kuqezinjve do të përbëhet gjithashtu nga marrëveshje të tjera që vijnë dhe do të prekin të gjitha rolet. Një qendër me siguri do të mbërrijë një mbrojtes, me Sven Botman që mbetet favorit. Në mesfushë synimi kryesor është gjithmonë Renato Sanches, po nga Lille.

Tifozët e Milanit presin disa lojtarë të rëndësishëm në repartin e sulmit. Afrimi i një krahu të djathtë të fortë është ndër prioritetet. Ka kaq shumë emra. Për të kuptuar nëse mund të vijë ose jo edhe një playmaker, duke pasur parasysh që Yacine Adli do të kthehet nga huazimi te Bordeaux dhe se vetë Sanches mund të luajë atje. Me përjashtim të surprizave, nuk duhet të ketë një sulmues tjetër pas Origit.

Ditët e fundit kanë qarkulluar zëra se Milani është i interesuar edhe për Paulo Dybala, të cilit i skadoi kontrata me Juventusin dhe që do të largohet nga Torino si transferim i lirë. Si të thuash parametër zero, pasi gjithmonë duhet të marrësh parasysh komisionet që duhet t’i paguhen agjentit.

Gianluca Di Marzio në Sky Sport mohoi se kishte pasur ndonjë takim, por këtë mëngjes Corriere della Sera shpjegoi se dje disa menaxherë të Elliott nga Londra do të kishin pasur kontakte me agjentine Dybala. Synimi ishte të kuptonin se në çfarë pike janë negociatat me Interin dhe cilat janë kërkesat financiare për kryerjen e operacionit.

Ishte një sondazh, ende nuk ka asnjë ofertë nga Milani. Interi mbetet në pole position, por ende nuk po arrin të mbyllë marrëveshjen. Numri 10 i Juventusit pret një pagë prej rreth 7 milionë euro neto në sezon, e cila peshon pothuajse dy herë më shumë. Një kërkesë shumë e lartë. Nëse sulmuesi argjentinas do të rishikonte pretendimin e tij ekonomik, do të ishte më e lehtë për të lehtësuar transferimin e tij.

Për Milanin kjo është një shifër shumë e lartë, por situata në çdo rast monitorohet. CorSera shpjegon se Gerry Cardinale, numri 1 i RedBird, mund të vendosë të devijojë investimet e planifikuara fillimisht për blerjen e një mbrojtësi (Botman, me vlerë 30-35 milionë) për forcimin e repartit sulmues. Afrimi i Dybala do të ishte një kartëvizitë e mirë për pronarin e ri.

Joya te Milani mund të luante vetëm si qendërsulmues në 4-2-3-1 të trajnerit Pioli, ai nuk është një mesfushor sulmues siç thonë disa. Cilësitë e tij nuk diskutohen, por kostot që lidhen me punësimin dhe komisionet janë të larta. Vetem te permendim se Antunes, agjenti i tij, i ka kerkuar Interit nje komision 10 mln euro per transferimin falas… Për më tepër, dobësia e tij fizike duhet të merret parasysh, gjë që shpesh e bën atë të lëndohet. Do të shohim nëse do të ketë ndonjë zhvillim.