Milan-Inter, destinacion ekzotik për Superkupën 2022: detajet!

8 muaj më parë
Milan-Inter, destinacion ekzotik për Superkupën 2022: detajet!

Me pushtimin e Scudettos, Milani jo vetëm që mori në shtëpi një trofe prestigjioz për kampionatin italian, por fitoi të drejtën për të luajtur Superkupën e Italisë 2022. Kampionët e Italisë do të sfidojnë fituesit e Kupës së Italisë për këtë trofe kombëtar shumë të lakmuar. Një tjetër derbi vendimtar pas betejës së titullit të vitit të kaluar.

Në orët e fundit kanë ardhur disa lajme për finalen e Superkupës. E cila sipas të gjitha gjasave nuk do të luhet në verë, duke pasur parasysh kohën e kufizuar në dispozicion dhe fillimin e kampionateve tashmë rreth datës 15 gusht.

Data dhe vendi i Superkupës së Italisë 2022 do të dihet zyrtarisht vetëm shtatorin e ardhshëm, pra kur sezoni ka nisur tashmë.Por gjithçka sugjeron që, pas dy viteve të fundit që u zhvillua në territorin italian, edicioni i ardhshëm duhet të të mbahet sërish jashtë vendit.

Siç raportohet nga Corriere dello Sport, Lega Serie A tashmë ka një marrëveshje të paracaktuar me Federatën e Futbollit të Arabisë Saudite. Prandaj do të jetë vendi i njohur dhe i pasur i Lindjes së Mesme që do të presë sërish Superkupën, si në edicionet 2017 dhe 2018.

Dy qytete kandidate: Riadi dhe Xhedda, por duket se ndeshja mes Milanit dhe Interit do të luhet në kryeqyteti. Megjithatë, edicioni i 2022-ës do të mbahet në fillim… 2023! Në fakt, duket se data ideale, ende e pa konfirmuar, mund të jetë 18 janari i ardhshëm.

Domethënë, pak ditë pas rifillimit të kampionatit të Serisë A pas ndalesës për Kupën e Botës dhe për festat e Krishtlindjeve. Për të mos përjashtuar që mund të sillet edhe në javën e kaluar.

Prandaj Milan kthehet në vendet e Lindjes së Mesme për të luajtur për Superkupën, si në precedentin e lumtur të dhjetorit 2016. Në atë rast finalja u mbajt në Doha të Katarit, ku kuqezinjtë e Montella arritën t’i rrëmbenin trofeun nga duart e Juventusit pas gjuajtjes se penalltive.

Edhe derbi i Milanit është rikthyer në finalen e Superkupës së Italisë pas njëmbëdhjetë vitesh. Hera e fundit ishte në gusht 2011, kur kampionët e Italisë nga Milani sfiduan Interin në Pekin dhe triumfuan falë një rikthimi 2-1. Një precedent i shkëlqyer që mund të jetë një ogur i mirë për finalen e ardhshme të thatë.