Milan-Lille, lojë “shahu” për Sanches dhe Botman! SKY SPORT: “Strategjia e Maldinit po funksionon me portugezin…”

8 muaj më parë
Milan-Lille, lojë “shahu” për Sanches dhe Botman! SKY SPORT: “Strategjia e Maldinit po funksionon me portugezin…”

Nëse ka një klub me të cilin Milani nuk ndalet së bëri biznes, ai është Lille. Pas nënshkrimeve të Rafael Leaos dhe Mike Maignan, tani është radha e negociatave për Sven Botman dhe Renato Sanches. Praktikisht janë parashikuar nënshkrimet e mbrojtësit dhe mesfushorit, por këtë herë Lille po tërheq shumë litarin…

Për Botman, klubi francez po fiton forcë në konkurrencën e ashpër. Në fakt, mbrojtësi holandez është shumë në vëmendjen e Newcastle si dhe Milan. Si rezultat, qëllimi i Lille tani është të nisë një ankand për të fituar shumën më të lartë të mundshme.

Milani shkoi deri aty sa ofroi 30 milionë euro, ndërsa Newcastle 10 milionë më shumë. Pavarësisht kësaj, Sven praktikisht ka arritur marrëveshje me Djallin dhe mezi pret të veshë fanellën e kuqezinjve.

Javët në vijim do të mund të na tregojnë se si do të evoluojë çështja dhe nëse vullneti i lojtarit do të mbizotërojë më në fund. Gjithashtu për Renato Sanches, Maldini dhe Massara kanë bërë një punë të madhe për të bindur. Ka një marrëveshje me mesfushorin, edhe në këtë rast nuk ka njeri me Lille.

Ndryshe nga Botman, megjithatë, duket se ka vetëm një zgjidhje në fatin e Sanches, pikërisht kuqezinjtë. E vetmja gjë që mungon është gjetja e një marrëveshjeje ekonomike me klubin. Sky Sport zbulon distancën midis ofertës dhe kërkesës.

Siç raporton Manuele Baiocchini, një gazetar i njohur i Sky Sport, ka ende distancë mes Milanit dhe Lille për Renato Sanches. Nëse francezët duan 20 milionë euro për shitjen, kuqezinjtë kanë arritur deri aty sa të ofrojnë 10 mln euro fillimisht dhe sipas Baiocchini kjo strategji eshte bere qe me pas te mbyllet per 14-15 mln euro.

“Ndryshe nga Botman, Lille thuajse është e detyruar të shesë Renaton, për të mos e humbur në transfertë të lirë sezonin e ardhshëm. Rrjedhimisht, ka një optimizëm të madh dhe probabiliteti që portugezi të veshë fanelen kuqezi. Te Lille e dine dhe fakti qe vetem Milani ka akord me lojtarin eshte thelbesor”.