Milan, strategjia e rinovimit të Leaos: “Ai do të bëjë një përjashtim”

6 muaj më parë
Milan, strategjia e rinovimit të Leaos: “Ai do të bëjë një përjashtim”

Milani aktualisht është i fokusuar në temën e rinovimeve. Pas atyre të Fikayo Tomorit, Rade Krunicit dhe Sandro Tonalit, duhet të sigurohen edhe elementët e tjerë thelbësorë të skuadrës. Sidomos tre. Pierre Kalulu, Ismael Bennacer dhe Rafael Leao.

I pari, pikërisht sot në mëngjes, foli për rinovimin e tij në La Gazzetta dello Sport, duke deklaruar se nëse Milani vazhdon të jetë kaq i suksesshëm dhe ai është titullar, nuk do të ketë pengesa për qëndrimin e tij te kuqezinjtë. Deklarata në gjysmë të rrugës, të cilat nuk i lanë as të gëzuar e as të zhgënjyer fansat. Pengesat reale tani duket se ekzistojnë për rinovimet e Bennacer dhe Leao.

Për algjerianin ka më shumë pozitivitet. Distanca, jo e ekzagjeruar, për pagën e ofruar nga Milani dhe ajo e kërkuar nga lojtari mund te mbyllet. Për Rafael, megjithatë, distanca është më e madhe, edhe nëse ka një vullnet nga të dyja palët për të vazhduar së bashku. Tashmë, rinovimi i portugezit është bërë një ceshtje!

Ne e dimë se si Leao është elementi më i çmuar i skuadrës së Stefano Piolit dhe agjenti i tij Jorge Mendes gjithashtu e di mirë këtë. Performanca në rritje e portugezit çoi në kërkesën për një pagë shumë shumë të lartë. Por kjo nuk është e gjitha. Mosmarrëveshja ligjore me Sportingun e Lisbonës dhe presioni i klubeve evropiane po ndërlikojnë gjithashtu gjithçka.

Manuele Baiocchini foli në mikrofonat e Sky Sport 24 duke shpjeguar situatën aktuale në lidhje me rinovimin e Leaos. Synimi i klubit kuqezi është i qartë: “Milani dëshiron të rinovojë kontratën e Leaos sepse ajo skadon në vitin 2024 dhe kjo do të thotë që nëse Milani do të mbërrinte verën e ardhshme, një vit para afatit, ata do të kishin më pak forcë kontraktuale për të qenë në gjendje për ta mbajtur atë”.

Megjithatë, ka shumë pengesa për negocimin: “Ka disa muaj që po punojmë për këtë kontratë, ka shumë pengesa për të kapërcyer; nga prokura e dyfishtë që nënshkroi lojtari në atë gjyq me Sportingun e Lisbonës dhe me TAS që i dëshmoi klubit portugez të drejtë.

Ka para që duhet të kthehen në arkat e Sportingut. Gjithçka është per tu diskutuar për rinovimin e kontratës së Leaos, i cili në ditët e fundit të gushtit mori një ofertë shumë të rëndësishme nga Chelsea dhe për këtë arsye Jorge Mendes kërkon shifra shumë të larta: rreth 6-7 milionë euro euro ne sezon”.

Sipas gazetarit, Milani është i gatshëm të bëjë një sakrificë për të mbajtur Leaon: “Shifra që janë më të larta se tavani i pagave të Milanit, që besoj se këtë herë do të bëjnë një përjashtim për një lojtar që dëshiron ta mbajë tani dhe për të ardhmen dhe për shkak se dëshiron të vazhdojë të ketë fuqi negociuese nëse një klub i lartë arrin të bëjë një ofertë të domosdoshme në muajt apo vitet e ardhshme”.