MN | Gati oferta e rinovimit për Kalulu! Detajet

8 muaj më parë
MN | Gati oferta e rinovimit për Kalulu! Detajet

Milan e konsideron Pierre Kalulu si një nga shtyllat qendrore të projektit të tyre dhe ata shpresojnë ta shpërblejnë atë së shpejti me një rinovim. MilanNews kujton se si Kalulu mbërriti dy vera më parë nga Lyon për një tarifë zhvillimi prej 480 mijë eurosh dhe ishte një mbrojtës i krahut që nuk kishte paraqitje në ekip te pare.

Pas ambjentimit dhe pasi u fol se Milani do te hynte ne merkato per te mare nje zevendes te Kjaer kur danezi humbi sezonin, në gjysmën e dytë të sezonit të kaluar, ai mori vendin e skandinavit dhe betonua aty duke u bere nje dyshe e pakalueshme me Fikayo Tomori.

Kalulu korrespondon plotësisht me atë që ka të bëjë me projektin e kuqezinjve pasi ai është i ri, ambicioz, i besueshëm fizikisht, i talentuar dhe i fortë tashmë me përvojë të mirë. Kontrata e tij zgjat deri në vitin 2025, por një rinovim tashmë po mendohet nga drejtuesit.

Plani është një zgjatje deri në vitin 2026 me një rritje të pagës nga 500 mijë euro neto aktuale në sezon që ai fiton në rreth 1.5 milion euro plus bonuse. Është një shpërblim shumë i merituar për një lojtar që vazhdon të paguajë besimin e drejtuesve.

Sigurisht, mbrojtes si Kalulu diku tjeter, ne Premier, do te fitonin 2 mln euro e siper, por sigurisht qe mosha e tij e re ben Milanin te jete i kujdessshem pasi e sheh francezin aty per shume kohe…