MN | Gjithçka e vërtetë: arsyeja pse Milani po ndjek Brojën dhe e konsideron “ideal”

6 muaj më parë
MN | Gjithçka e vërtetë: arsyeja pse Milani po ndjek Brojën dhe e konsideron “ideal”

Milan është një nga klubet që janë të interesuar për nënshkrimin e sulmuesit Armando Broja nga Chelsea, pasi tërhiqen nga karakteristikat e tij. MilanNews nis një raport për Brojën duke e përshkruar atë si një sulmues modern që kombinon një fizik të fuqishëm me teknikën e mirë në top.

Ai është 1.91 m i gjatë, por i pëlqen shumë të sulmojë hapësirën prapa, me lëvizje të mira brenda zonës si një qendërsulmues instinktiv. Shumë pozitive është edhe puna e tij në fazën e moszotërimit, sepse ai kontribuon në fazën presing, por është vetëm 21 vjeç dhe për këtë arsye ka vend për t’u përmirësuar në fusha të ndryshme gjë që e bën potencialin e tij edhe më tërheqës.

Verën e kaluar shqiptari u vu në shënjestër të disa klubeve, përfshirë West Ham United, Real Madrid, Napoli dhe Newcastle. Ekipi që ishte më afër nënshkrimit të tij ishin Hammers për një shifër afër 30 milion sterlina, por marrëveshja nuk u realizua në fund.

Në fund të verës, merkato Broja rinovoi me Chelsean deri në vitin 2028, pavarësisht zgjedhjes së Bluve për të nënshkruar me ish-lojtarin e Milanit, Pierre-Emerick Aubameyang, pasi Broja është i bindur se mund të luftojë për një vend titullari!

Për momentin gjërat nuk po shkojnë siç i kishte imagjinuar, me vetëm gjashtë paraqitje në Premier League dhe Champions League dhe zero gola, për një total prej vetëm 124 minutash lojë. Ardhja e trajnerit të ri Graham Potter mund të ndryshojë gjërat, por nëse jo atëherë Broja mund të tundohet të largohet.

Raporti shton se Milani është duke e ndjekur atë nga afër për momentin, edhe pse nuk ka pasur asnjë lloj kontakti zyrtar për momentin, me një çmim të kërkuar prej rreth 30 milionë euro. Ky vlerësim perqafon planin ekonomik në të cilin kuqezinjtë mund të operojnë dhe profili mbahet me një vlerësim të lartë.