MN | Pse Milani ka zgjedhur portierin e Fiorentina-s sezonin tjetër

8 muaj më parë
MN | Pse Milani ka zgjedhur portierin e Fiorentina-s sezonin tjetër

MilanNews raporton se portieri i Fiorentinës, Pietro Terracciano është një objektiv i Milanit, sepse kuqezinjte pothuajse me siguri do të duhet të nënshkruajë një lojtar të ri për të mbushur vendet pas Mike Maignan, dhe ka disa arsye që 32-vjeçari italian mund te perzgjidhet nga drejtuesit.

Së pari, nevoja është të gjendet një portier i besueshëm që ka ardhur nga një akademi në Itali për shkak të rregulloreve që lidhen me përbërjen e listave të skuadrave të Ligës së Kampionëve, gjë që bëri që Pioli të duhet të shkurtojë Ciprian Tatarusanu, i cili më pas është futur si zëvendësues për te lënduarin Maignan.

Pastaj është okazioni i marrëveshjes, duke pasur parasysh se kontrata aktuale e Terracciano do të skadojë më 30 qershor 2023 dhe diskutimet për një rinovim me ekipin vjollce janë për momentin në bllokim sepse ai dëshiron 1 milion euro neto në sezon për rinovim.

Kjo është arsyeja pse Maldini dhe Massara kanë Terracciano në radarin e tyre dhe ai ka pasur disa referenca të shkëlqyera nga stafi teknik i Milanit, të cilët e shohin atë si një zëvendës të madh të Maignan në raste urgjence.

Tatarusanu aktualisht ka gjasa të largohet në fund të sezonit dhe pikerisht 1 mln eurot e rroges do te kalonin te Terraciano, ndërsa Antonio Mirante – i cili është i lumtur në rolin e portierit të tretë – mund të mbetet dhe t’i jepet një zgjatje tjetër njëvjeçare.