Ndërmjetësi tregon: “Pioli ndoqi këshillën time”

1 javë më parë
Ndërmjetësi tregon: “Pioli ndoqi këshillën time”

Tashmë është e sigurt që Milani luan futbollin më të mirë në Itali! Testi i dëshmuar erdhi në ndeshjen e fundit të ligës kundër Napolit. Edhe pse Azzurri-t janë përcaktuar si “rivali” për t’u mposhtur, kuqezinjtë e Piolit kanë qenë dukshëm superiorë në lojë dhe në idetë e tyre.

Ritmi, posedimi i topit, driblim dhe manovra sulmuese befasuese. Sigurisht që Milani në fund humbi shumë dhe nëse nuk ka me çfarë të kënaqet Pioli, mbeten idetë dhe bukuria e futbollit që luan skuadra e tij. Pikat e forta mbi të cilat mund të vazhdoje rritja dhe të rregullohet çdo e metë e vogël dhe e madhe.

Është e pamohueshme që puna e bërë nga Stefano Pioli në këto tre sezone e gjysmë ka qenë mjeshtërore. Nëse më parë trajneri emilian përkufizohej si mediokër, tani është vërtet e vështirë të gjesh dikë përreth që thotë të njëjtën gjë. Pioli ka bërë të mendojë sërish çdo skeptik dhe sot tifozët dhe kritikët sportivë nuk kanë veçse lëvdata për të.

Trajneri i kuqezinjve ka pasur aftësinë, në vitet e ndryshme të karrierës së tij, që të mos dorëzohet kurrë përballë vështirësive dhe në të vërtetë të vazhdojë të insistojë të rritet dhe të përmirësohet. Kur mendoni për Piolin, fjala ‘revolucion’ të kujtohet pothuajse automatikisht.

Trajneri i Milanit është trajneri revolucionar! Ai që nuk ka reshtur kurrë së studiuari për të përmirësuar veten dhe lojtarët e tij. Dhe puna te Milani është një shembull emblematik i kësaj. Por ka prova të deklaruara se sa shumë i pëlqen Piolit të zbulojë të renë, të vëzhgojë të bukurën për ta përthithur dhe përcjellë te të tjerët.

Gianluca Fiorini, një ndërmjetës i njohur i tregut i cili është intervistuar në La Gazzetta dello Sport, ka folur për Stefano Piolin. Fiorini foli për mbështetjen që i është dhënë Stefano Piolit në një periudhë të vështirë të karrierës së tij.

Këshillat e ndërmjetësit kanë përfituar shumë trajnerin aktual të Milanit. Udhëtimi në Londër, për t’u zhytur në Premier League dhe për ta studiuar atë, ishte një kthesë e vërtetë në karrierën e tij.

Dhe cila ligë më e mirë se ajo angleze për të kuptuar ndryshimet në futbollin modern në evolucion të vazhdueshëm? Fiorini kujtoi prapaskenen që ndodhi në 2013: “Unë e vlerësoj shumë Piolin, të cilin personalisht e ndihmova: pas shkarkimit nga Bolonja ai erdhi në Londër në vitin 2013 për të studiuar Premier League. Dhe kur shkoi te Lazio, dëgjoi këshillën time për të marrë Milinkovic-Savic, të cilën e kisha vëzhguar mirë në Euro U19 dhe me pas u be yll i Serie A”.