Ndërron jetë Bujar Nishani, zbulohet problemi që kishte me shëndetin

1 vit më parë
Ndërron jetë Bujar Nishani, zbulohet problemi që kishte me shëndetin

Ish-Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, sot raportohet se ka ndërruar jetë, pasi prej muajsh ishte i shtruar në gjendje shumë të vështirë në një spital në Gjermani.

Ai kaloi në vd.ekje klinike pa mundësi rikthimi. Familja e Nishanit është ndodhur pranë tij në çastet e fundit. Situata shëndetësore e ish-kreut të shtetit u përkeqësua pas infektimit të tij me COVID-19 dy muaj më parë.

Ai vuante nga një sëmundje autoimune në mëlçi dhe nuk arriti t’i tejkalojë pasojat që virusi famëkeq i ka lënë në organizëm. Ky lajm ka disa muaj që qarkullon në mediat shqiptare.

Fillimisht, Nishani u shtrua në Senatorium dhe pas rehabilitimit të tij fillestar, ai u rikthye në spital për shkak se simptomat post-COVID e patën lënë me shenja pneumonie në mushkëri.

Gjendja e tij u stabilizuar për pak kohë. Por, më pas, ajo u përkeqësua. Më 23 prill, ai u nis drejt Gjermanisë për mjekim, ku edhe dha frymën e fundit.

Bujar Nishani lindi më 29 shtator 1966 dhe mandatin presidencial, ai e mori me fillim në 24 korrik 2012 dhe e përmbylli më 24 korrik 2017.