Në 29 gusht 1958 lindi ylli i muzikës pop Michael Joseph Jackson

9 muaj më parë
Në 29 gusht 1958 lindi ylli i muzikës pop Michael Joseph Jackson

Michael Joseph Jackson (29 gusht 1958 – 25 qershor 2009) ishte një këngëtar, kompozitor, balerin dhe filantrop amerikan. I quajtur ” Mbreti i Popit “, ai konsiderohet si një nga figurat kulturore më të rëndësishme të shekullit të 20-të . Gjatë një karriere prej katër dekadash, kontributet e tij në muzikë, kërcim dhe modë, së bashku me jetën e tij personale të publikuar, e bënë atë një figurë globale në kulturën popullore . Jackson ndikoi artistët në shumë zhanre muzikore; përmes shfaqjeve skenike dhe videove, ai popullarizoi lëvizjet e ndërlikuara të kërcimit si ecja në hënë , të cilës i dha emrin, si dhe robotin . Ai është artisti individual i muzikës më të vlerësuar në histori.

Fëmija i tetë i familjes Jackson , Jackson bëri debutimin e tij profesional në 1964 me vëllezërit e tij më të mëdhenj Jackie , Tito , Jermaine dhe Marlon si një anëtar i Jackson 5 (i njohur më vonë si Jacksons). Jackson filloi karrierën e tij solo në 1971 ndërsa ishte në Motown Records . Ai u bë një yll solo me albumin e tij të vitit 1979 Off the Wall . Videot e tij muzikore , duke përfshirë ato për ” Beat It “, ” Billie Jean ” dhe ” Thriller ” nga albumi i tij i vitit 1982 Thriller , vlerësohen për thyerjen e barrierave racore .dhe transformimin e mediumit në një formë arti dhe mjet promovues. Ai ndihmoi në nxitjen e suksesit të MTV dhe vazhdoi të inovojë me video për albumet Bad (1987), Dangerous (1991) dhe HIStory: Past, Present and Future, Book I (1995). Thriller u bë albumi më i shitur i të gjitha kohërave , ndërsa Bad ishte albumi i parë që prodhoi pesë këngë të Billboard Hot 100 të SHBA -së numër një.

Nga fundi i viteve 1980, Jackson u bë një figurë polemikash dhe spekulimesh për shkak të ndryshimit të pamjes , marrëdhënieve , sjelljes dhe mënyrës së jetesës së tij. Në vitin 1993, ai u akuzua për abuzim seksual me fëmijën e një miku të familjes. Padia u zgjidh jashtë gjykatës civile; Jackson nuk u padit për shkak të mungesës së provave. Në vitin 2005, ai u gjykua dhe u lirua nga akuzat për abuzim seksual të fëmijëve dhe disa akuza të tjera. FBI nuk gjeti asnjë provë të sjelljes kriminale në emër të Jackson në asnjë rast .

Në vitin 2009, ndërsa përgatitej për një seri koncertesh të rikthimit, This Is It , Jackson vdiq nga një mbidozë e propofolit .administruar nga mjeku i tij personal, Conrad Murray , i cili u dënua në vitin 2011 për vrasje të pavullnetshme .

Jackson është një nga artistët muzikorë më të shitur të të gjitha kohërave, me shitje të vlerësuara prej mbi 400 milionë disqe në mbarë botën. Ai kishte 13 këngë të Billboard Hot 100 numër një (më shumë se çdo artist tjetër mashkull në epokën Hot 100) dhe ishte artisti i parë që kishte një singël në dhjetëshen më të mirë në Billboard Hot 100 në pesë dekada të ndryshme. Ai konsiderohet nga RIAA si artisti muzikor individual më i shitur i të gjitha kohërave në mbarë botën.

Nderimet e tij përfshijnë 15 çmime Grammy , 6 Brit Awards , një çmim Golden Globe dhe 39 Rekorde Botërore Guinness., duke përfshirë “Argëtuesin më të suksesshëm të të gjitha kohërave”. Induksionet e Jackson përfshijnë Rock and Roll Hall of Fame (dy herë), Sallën e Famës së Grupit Vokal, Sallën e Famës së Songwriters , Dance Hall of Fame (i vetmi artist i regjistrimit që është futur) dhe Salla e Muzikës Rhythm and Blues Fama . Në vitin 2016, pasuria e tij fitoi 825 milionë dollarë, shuma më e lartë vjetore për një personazh të famshëm e regjistruar ndonjëherë nga Forbes .