“Nga vij unë njerëzit duken të padukshëm, im atë nuk flinte duke menduar si të na ushqente por sot…”

8 muaj më parë
“Nga vij unë njerëzit duken të padukshëm, im atë nuk flinte duke menduar si të na ushqente por sot…”

“Të gjithë njerëzit duken të heshtur. Sepse nga vij unë të gjithë më duken të padukshëm. Në fund të fundit, kur rritesh në një lagje të vështirë është kështu, është praktikisht e pamundur të të shohësh… Askush nuk të shikon, askush nuk dëshiron të të shikojë” Rafa Leao perjeton femijerine e tij dhe veshtiresite…

Sot ai eshte MVP i Serie A dhe fitues i titullit, nder lojtaret me te spikatur ne bote dhe me nje vleresim qe shkon 100 mln euro e siper. Leao eshte “fari” i Milanit ne sulm dhe sidomos ai talent puro qe te ben te dashurohesh kur e sheh me topin ne kembe…

Por, e shkuara ka qene ndryshe, teksa ai sot e zbulon: “Nëpërmjet asaj që bëj sot, futbollit, muzikës, modës, dua t’u tregoj të gjithë fëmijëve të lagjes sime dhe lagjeve të ngjashme se mund ta bëjnë këtë, pavarësisht origjinës së tyre. Megjithatë, një gjë është thelbësore: nuk duhet të harrojmë kurrë se nga vijmë”.

Rafa flet për vështirësitë logjistike, dhe jo vetëm, për të shkuar në kampin stërvitor si fëmijë: “Kur mendoj për ato orë, mendoj udhëtimet me babanë tim në tren. Isha i vogel. Nuk dinim si të paguanim biletat dhe se transporti ishte mënyra e vetme për të arritur në terrenet e stërvitjes.

Mendoj se ai reflekton çdo natë, para se të flejë, duke kërkuar një mënyrë për të sjellë para dhe ushqim në shtëpi. Futbolli ishte ëndrra ime dhe, pavarësisht gjithçkaje, familja ime arriti të më jepte mjetet për ta realizuar atë. Ajo ka qenë gjithmonë pranë meje.

Për këtë arsye, tani dua t’u jap mundësinë për të jetuar të qetë, pa shqetësime, atyre që ndanë ato momente me mua. Dhe kjo është arsyeja pse unë i mbaj gjithmonë këmbët fort në tokë, sepse e di mirë që fama dhe suksesi janë kalimtare, sidomos në futboll, ku një moment je më i miri dhe tjetrin më i keqi.

Ju duhet të keni mbështetjen e duhur dhe qëndrueshmëri të madhe mendore. Jam i lumtur që jam ky që jam sot dhe çfarë mund të bëj për familjen time, fundi i lumtur për të cilin flas në “Escolhas” është i mbyllur këtu”.