ORIGI: “Milan, jam gati për të forcuar themelet e këtij klubi historik! E ndjeva pasionin kur isha kundërshtar, tani dua ta prek”

9 muaj më parë
ORIGI: “Milan, jam gati për të forcuar themelet e këtij klubi historik! E ndjeva pasionin kur isha kundërshtar, tani dua ta prek”

Divock Origi, sulmuesi i ri i Milanit, ka dhene fjalët e para në mikrofonat e Milan TV. Ai u zyrtarizua sot me kontrate per 4 vitet e ardhshme por ende nuk ka nisur stervitjen me ekipin:

“Me të mbërritur këtu u ndjeva menjëherë si në shtëpinë time. Jam në një klub me një histori të madhe dhe tani dua të filloj të mësoj për kulturën e tij, dua të kuptoj njerëzit, si janë gjërat këtu. Dhe deri më tani të gjitha ishin fantastike.

Unë e dua futbollin, jam një tifoz futbolli dhe këtu pashë të gjithë entuziazmin që ishte në qytet kur luajta kundër Milanit sezonin e kaluar. Ju mund të ndjeni të gjithë energjinë që u lëshua më pas pas kaq shumë vite pritje. Pamë edhe pasionin e qytetit, edhe cilësinë e këtij ekipi”.

Për ekipin: “Unë e kam përgatitur veten fizikisht dhe mendërisht që të jem këtu, të mund të jap më të mirën time dhe të shtoj themelet e këtij ekipi. Themelet e këtij ekipi janë fantastike, është e mrekullueshme që mund të ndërtojmë diçka së bashku.

ORIGI: “Milan, jam gati për të forcuar themelet e këtij klubi historik! E ndjeva pasionin kur isha kundërshtar, tani dua ta prek”

Mendoj se mund të jap shumë: pasion, lumturi, eksperiencë dhe shpresoj edhe gola e asistime. Dua të punoj me shokët e skuadrës, të krijoj një atmosferë të mirë në grup dhe me shokët e mi dhe më pas të marr fushën për të fituar sepse skuadrat si Milani gjithmonë duhet të qëndrojnë në krye. Dhe më pëlqejnë këto sfida: jam i ngarkuar”.

Për dëshirën e tij për të fituar: “Të kesh shansin për të fituar është gjëja më e rëndësishme, të shohësh procesin pas ndërtimit të një ekipi dhe çfarë duhet për të fituar dhe për të luajtur mirë midis momenteve të vështira dhe pozitive. E gjithë kjo më bëri të rritem, në moshën 27 vjeçare ti ndjeni se trupi juaj vazhdon të përmirësohet dhe për mua kjo është fantastike”.

Për Serinë A: “Është një nga ligat më të mira në botë. Vitin e kaluar pati një luftë të madhe për titullin. Këtu njerëzit jetojnë për futbollin, ata e duan futbollin, është një pasion. Të gjithë e dinë historinë e këtij klubi: 19 Scudetto, 7 Champions League. Një histori e pabesueshme, e pamasë. Dhe nëse kthehemi pas në kohë, ka kaq shumë lojtarë që mund t’i përmend, kështu që të qenit këtu dhe të jem pjesë e kësaj historie më bën krenar dhe të ngarkuar”.

Për sulmuesit e kaluar të  Milan: “Unë e dua futbollin. Kam parë video të Van Basten në YouTube, vitet e tij në Milan, golat e tij … Edhe nëse karriera e tij nuk ishte e gjatë, ndikimi që ai ka pasur, si dhe Sulmues të tjerë si Sheva, Inzaghi dhe Weah, ishte e pabesueshme. Ata bënë historinë e klubit, dhe nuk po e përmend gjysmën e saj. Ata janë ikona dhe më pëlqen ideja për të qenë në një klub plot me kulturë futbolli dhe gjithmonë mund të mësosh nga dikush. Më pëlqen të vëzhgoj dhe të mësoj. Tani jam këtu për të sjellë përvojën time në ekip dhe shpresoj që ta ndihmoj ekipin të rritet dhe të vazhdojë të fitojë.”

Me ardhjen e tij në Milano: “Hera e parë që fola me Maldinin dhe Massara ishte mirë të kuptoja vizionin e tyre për gjërat, të shihja se si klubi po evoluon. Të jesh në gjendje të luaj këtu, të përjetosh atë atmosferë, të përjetosh San Siro, është dicka e vecante per mua. Kam mundur te shoh si luan skuadra,si stërvitet trajneri,të ndjej ngrohtësinë e tifozëve dhe të perceptoj historinë e madhe të klubit.E kam parë gjithmonë Milanin si një klub të madh dhe të gjithë këta elementë kanë sjellë unë këtu.”

Për bashkatdhetarin Saelemaekers: “Kam biseduar me Alexis përpara se të zgjidhja Milanin, i bëra disa pyetje për klubin dhe qartësisht ai foli shumë mirë për ekipin. Ai e do Milanin dhe kjo tregon. Për mua ishte shumë e rëndësishme të flisja me edhe me drejtuesit, me trajnerin për të kuptuar menjëherë se çfarë është Milani”.

ORIGI: “Milan, jam gati për të forcuar themelet e këtij klubi historik! E ndjeva pasionin kur isha kundërshtar, tani dua ta prek”

Për San Siro: “Gjëja e parë që ai më përcjell është historia që përcjell dhe sa legjendare ishte të luash atje, edhe nëse kemi luajtur në një stadium po aq të veçantë në Liverpool. Por kur të mbërrini në San Siro të gjithë lojtarët janë në admirim, ju e ndjeni kulturën e futbollit nga detajet e vogla si tifozët, njohuritë e tyre për klubin dhe energjia e tyre. Më pëlqen që tifozët kujdesen kaq shumë për klubin, më bëri përshtypje, si dhe loja ofensive e ekipit, janë të gjitha gjërat që i dua.”

Për gjuhën italiane: “15 vjeç u transferova në Francë nga Belgjika dhe nuk flisja frëngjisht dhe më duhej të përshtatesha për herë të parë. Doja të mësoja sa më shpejt dhe këtu do të jetë e njëjta gjë. Më pëlqen ideja për të qenë në gjendje të mësoj më shumë gjuhë dhe të jetoj kultura të ndryshme, më pëlqen të udhëtoj. Do të përpiqem 100% të njoh futbollin italian, kulturën, do të përpiqem të shfrytëzoj sa më shumë kohën time këtu. Unë jam i sigurt që kjo përvojë do të më bëjë gjithashtu të rritem si mashkull dhe do të më bëjë të jap më të mirën. Kjo përfshin edhe mësimin e gjuhës, por kjo është diçka që më pëlqen.”