Pioli: Të gjithë do të duan të mposhtin Milanin por…

7 muaj më parë
Pioli: Të gjithë do të duan të mposhtin Milanin por…

Në një konferencë për shtyp te dhene per hapjen e fazes pergatitore ne kuader te sezonit, trajneri i Milanit, Stefano Pioli iu përgjigj disa pyetjeve të gazetarëve. Një nga këto pyetje ishte dhe rreth Scudettos për sezonin e ri, se cili do e fitojë.

“Janë 5-6 skuadra që mund të luftojnë për Scudetton. Kemi arritur të krijojmë pak magji dhe energji për të fituar Scudetton. Mezi pres që 15 korrikun. Do të jetë e rëndësishme të ruajmë shpirtin dhe dëshirën për të punuar dhe të rritemi më shumë, duke vënë gjithmonë ekipin si pikë referimi dhe jo individin.

Niveli është shumë i lartë dhe shumë konkurrues. E kam parë atë, por për të mos ditur se cilin kundërshtar. Vitin e ardhshëm të gjithë do të duan të mposhtin Milanin, ne duhet të përgatitemi më mirë se vitin e kaluar për çdo ndeshje”, është shprehur tekniku i kampionëve të Italisë.

“Uniteti eshtë një nga sekretet tona. Forca jonë ka qenë të besojmë në lojtarët tanë, cilësitë tona dhe mënyrën tonë të lojës, duke pasur respekt të madh për të tjerët dhe entuziazëm të madh.

“Guximi që duhet të tregojmë është të pyesim veten. Do të më bëni shumë pyetje në tregun e transferimeve, të cilave do t’u përgjigjem pjesërisht, por jam i sigurt se shumë nga lojtarët e mi nuk e kanë arritur ende potencialin e tyre të plotë. Ne duam të rritemi dita-ditës.”

Nëse kjo ishte vera më e mirë e jetës së tij… “Po, ishte një verë emocionuese. Më pëlqente të isha me familjen time dhe takova shumë tifozë të veshur me fanellën e Milanit, duke më dhënë gëzim. E mbaj këtë entuziazëm me vete këtu sot dhe gjatë gjithë sezonit”