“Po mbytemi në det, na ndihmoni”, shqiptarët nga gomonja thirrje autoriteteve franceze

7 muaj më parë
“Po mbytemi në det, na ndihmoni”, shqiptarët nga gomonja thirrje autoriteteve franceze

Portali JOQ ALBANIA ka publikuar disa herë pamjet se si mijëra të rinj shqiptarë kanë emigruar në Angli me gomone, duke vendosur në pikëpyetje dhe jetën e tyre. Gjithashtu janë publikuar edhe pamje, që kurrë nuk e prisnim të ndodhnin në 2022, por ja që ndodh.

Shqiptarët kanë rrezikuar mbytjen për shkak se trafikantët e tejmbushin gomonen. Së fundmi në redaksinë e JOQ ALBANIA kanë mbërritur pamjet e tmerrit se si disa shqiptarë rrezikojnë të mbyten dhe kanë nevojë për ndihmë.

Pamjet e mëposhtme janë dërguar nga një qytetar që ka qenë i pranishëm në gomone. Ai tregon se të gjithë ishin në panik, teksa gomonia ka edhe fëmijë dhe gra. Ai shton se fëmijët qanin me të madhe ndërsa grave u ka rënë të fikët. Shiko videon 

” Thirrje institucioneve përkatëse të komunikojnë me autoritetet franceze, dhjetra shqiptarë rrezikojnë të mbyten. Sipas raportimeve, disa persona janë në gjendje të rëndë nga i ftohti. Shpërndajeni sa më shumë!”.

Rasti tjetër ishte pak ditë më parë kur shkruante dikush:  “pershendetje JOQ! sot mund te kishte ndodhur nje traghedi e vërtet! Kemishpetuar mrekullisht ne minuten e fundit, nga marina franceze. nje tmerr i vertet gra qe i binin te fiket, femije qe ulerisnin dhe qanin.

“Gomonia mbante 20 persona, ne ishim 55. Mos te rrezikojnë me shqiptaret se nuk ka me mot të mirë. Une kam qenë vetë aty. Sot eshte bere videoja. pak pamje kam se nuk lejojn kurdët. ktu momenti ku po na shpetojn francezet”