Po ndodh kiamet! Pakistani përballet me përmbytje katastrofike, regjistrohen 119 të vd*kur

7 muaj më parë
Po ndodh kiamet! Pakistani përballet me përmbytje katastrofike, regjistrohen 119 të vd*kur

Pakistani po bën thirrje për ndihmë të mëtejshme ndërkombëtare pasi përmbytjet kanë shk*tërruar vendin, duke i lënë njerëzit të kërkojnë për tokë më të lartë dhe më të thatë.

Numri i të vd*kurve nga shirat e musonit ka arritur në 1033 – me 119 të vdekur në 24 orët e mëparshme, thotë Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive.

SHBA, Britania e Madhe, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe të tjerët kanë kontribuar në një apel për katastrofë, por nevojiten më shumë fonde, thonë zyrtarët. Qeveria e Pakistanit po bën gjithçka që mundet për të ndihmuar, shtojnë ata.

Duke folur për BBC, zyrtari i ministrisë së brendshme Salman Sufi tha se vendi ishte i dëshpëruar për mbështetjen ndërkombëtare.

“Pakistani ka qenë duke u përballur me çështje ekonomike, por tani pikërisht kur ne ishim gati t’i kapërcenim ato, katastrofa e musonit g*diti,” tha ai.

Në veriperëndim të vendit, mijëra njerëz u larguan nga shtëpitë e tyre pasi lumenjtë në provincën Khyber Pakhtunkhwa shpërthyen brigjet e tyre, duke shkaktuar përmbytje të fuqishme.

“Shtëpia që ndërtuam me vite të tëra mundim filloi të fundosej para syve tanë,” tha Junaid Khan, 23 vjeç, për agjencinë e lajmeve AFP. “Ne u ulëm në anë të rrugës dhe shikonim shtëpinë tonë të ëndrrave duke u fundosur.”

Provinca e Sindhit në juglindje të vendit është prekur gjithashtu keq, me mijëra të zhvendosur nga shtëpitë e tyre .