”Po unë nuk meritoj respekt? Apo bilardo…”, sportisti shqiptar i drejton gishtin Ramës pas fitores së Luiza Gegës

5 muaj më parë
”Po unë nuk meritoj respekt? Apo bilardo…”, sportisti shqiptar i drejton gishtin Ramës pas fitores së Luiza Gegës

Luiya gega prej disa ditësh është kthzer në një kryefjalë në vendin tonë, kjo për shkak se ajo korri edhe një tjetër sukses në fushën e atletikës. Ajo u shpall kampione e Europës dhe për këtë mori shumë përgëzime nga shumë figura të njohura të politikës dhe jo vetëm.

Pas kësaj ngjarje, kur pa se sa shumë po ngrihej Luiza gega, ka reaguar edhe bilardisti shqiptar Eklent Kaçi, i cili përmes një postimi në Instagramin e tij, pasi urn përzemërsisht Luizën, i drejtohet krzeministrit shqiptar Edi Rama.

Eklenti pyet se pse arritjet e tij nuk janë vlerësuar si në rastin e atletes, edhe pse ai është shpallur kampion Europe dhe Bote duke përfaqësuar Shqipërinë.

“Shumë urime Luiza Gega kampione Europe. Unë kampion Bote, kampion Europe duke përfaqësuar Shqipërinë me shpenzime personale. Edi Rama, po unë nuk meritoj respekt? Apo bilardo…”, është shprehur Eklent Kaçi.

”Po unë nuk meritoj respekt? Apo bilardo…”, sportisti shqiptar i drejton gishtin Ramës pas fitores së Luiza Gegës

Për të gjithë ju që nuk keni dëgjuar akoma për këtë djalë kampion këtu mund të lexoni një bio të shkurtër:

Eklent Kaçi (lindur më 29 janar 1999), i njohur edhe si Klenti Kaçi është një lojtar shqiptar i pishinës dhe snooker -it . Kaçi fitoi Kampionatin Botëror WPA 2021 me dhjetë topa dhe arriti në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror të Nëntë Topave WPA 2017 . Ai ka qenë lojtari më i lartë i luajtur në botën e pishinës me 9 topa .

Kaçi filloi të luante në pishinë në moshën 8-vjeçare. Ai ka fituar kampionatin shqiptar të Snooker përveç kampionateve kombëtare të pishinave, edhe pse ai nuk ka luajtur kurrë snooker përpara se Federata e tij t’i kërkonte atij të bashkohej në këtë ngjarje. Kaçi bëri kampionatin e tij të parë evropian në 2013, për dhjetë-ball , duke u kualifikuar në nokautin kryesor dhe duke u eliminuar në raundin e 64-të. Në vitin 2017, Kaçi bëri gjysmëfinalen e WPA World 2017 Kampionati me nëntë topa , duke humbur 11–6 nga Roland Garcia .

Vitin tjetër, në moshën 18-vjeçare, Kaçi fitoi Masters Aramith, dhe u bë numri një i botës më vonë atë vit. Në Kampionatin Botëror të Nëntë Topave 2018 WPA , Kaçi (si numri 1 i botës), humbi nga 17-vjeçari Robbie Capito 11–10 në 32 të fundit. Kaçi fitoi dy ngjarje në Euro Tour , duke arritur numrin një të Euro Tour në 2018. Ai fitoi Treviso Open 2018 , dhe sezonin pasues Austria Open 2019 .