Pritet merkato e ekipit të meshkujve, por Milan Femminile godet me super yllin botëror! Dhurata për Ganz është shqiptare

8 muaj më parë
Pritet merkato e ekipit të meshkujve, por Milan Femminile godet me super yllin botëror! Dhurata për Ganz është shqiptare

Siç raporton Gianluca di Marzio, Milan Femrat po mbyllen për një goditje të madhe në sulm: Kosovare Asllani, ish-Real Madrid, Manchester City dhe PSG. Shqiptarja Asllani përkufizohet si Ibrahimovic e femnrave, duke qenë se suedezja si sulmuesi i Milanit krenohet me numra dhe cilësi të jashtezakonshme në rolin e saj.

Di Marzio thekson se me lamtumirën gjithnjë e më të afërt të Valentina Giacinti, e cila gjashtë muajt e fundit i ka kaluar në huazim te Fiorentina, skuadra kuqezi është mbrojtur me blerjen e Asllanit. Nevojitet një sulmuese me përvojë dhe suedezja ka identikitin perfekt për të dhënë një dorë të madhe.

E lindur në vitin 1989, ajo është një veterane e vërtetë e futbollit ndërkombëtar dhe evropian të femrave. Milan Femminile aspiron qëllime të mëdha sezonin e ardhshëm. Në atë që sapo ka përfunduar, Ganz dhe vajzat e tij morën vetëm vendin e tretë, duke udhëhequr një kampionat që ka pasur luhatje herë pas here.

Kualifikimi i Champions League dështoi, me Romën dhe Juventusin që u ngjitën në podium. Asllani përfaqëson goditjen perfekte që mund të sjellë përvojë dhe ta çojë grupin drejt objektivave të rëndësishëm.

Pak si Zlatan Ibrahimovic në dy vitet e fundit. Puna e gjigantit nga Malmoe, brenda dhe jashtë fushës, kontribuoi në objektivin e madh të sezonit: Scudetto. Kosovare Asllani ka lindur në Kristianstad, në provincën suedeze të Scania, nga prindër shqiptarë.

E apasionuar pas sportit që në rini, ajo fillon të luajë hokej mbi akull dhe futboll, megjithatë spikat në këtë disiplinë të fundit. Ajo ka një tatuazh, ku paraqitet shqiponja dykrenore shqiptare, në kyçin e këmbës.