Projekt kampioni dhe identikit perfekt: investimi i Milanit mbështetet nga Massara!

8 muaj më parë
Projekt kampioni dhe identikit perfekt: investimi i Milanit mbështetet nga Massara!

Mes emrave të shumtë që kane dale ne media dhe jo vetem, për të përforcuar repartin ofensiv të Milanit, ai që ka fituar më shumë kuota në orët e fundit është emri i Charles De Ketelaere, një talent i lindur në vitin 2001 dhe pjese e Bruges. Lojtar i ri, por tashmë me një përvojë të caktuar mbi supe, të cilën Maldini do të donte t’i jepte Piolit për ta vënë atë në numrin 10 pas sulmuesit.

Gati 40 milionë euro – Sipas Gazzetta dello Sport, klubi kampion synon të vendosë 40 milionë euro në pjatë për të rrëmbyer De Ketelaere nga Bruges, i cili, pothuajse i sigurt se do të humbasë një tjetër objektiv të kuqezinjve si Lang, dëshiron të ngrejë murin ndaj belgut.

Identikiti i lojtarit të ri përshtatet në mënyrë të përkryer me projektin e Milanit, i cili, edhe me RedBird, duhet t’u japë hapësirë ​​lojtarëve të rinj, por me potencial të madh për t’u shfaqur në një kontekst më konkurrues.

Që kur erdhi Stefano Pioli, kuqezinjtë kanë treguar se dinë ta bëjnë këtë në këtë kuptim, prandaj De Ketelaere mund të stimulohet për t’iu bashkuar eksperiences se Milanello-s. Eksperienca në një kampionat të ri që mund ta vërë në provë më shumë dhe mund ta bëjë të rritet.

Nga ana tjetër, rritja e konkurrencës mund të rrezikojë edhe kandidaturën e tij për Botërorin e Katarit, pasi ai ka qenë në skuadrat e Belgjikës disa muaj më parë. Milani do të ishte përpara konkurrencës.

De Ketelaere, i cili në vitet e tij të frytshme në Bruges ka ndryshuar në të gjithë frontin sulmues, shprehet më së miri pas sulmuesit kryesor dhe pikërisht aty Milani dëshiron të zhvillojë një kampion të ri potencial.

Në tre vitet në Belgjikë ai ka fituar gjithmonë kampionatin dhe është rritur sezon pas sezoni: duke shkuar nga një gol i vetëm në pak më shumë se dhjetë paraqitje në 19/20, në 17 gola në 77 paraqitje në dy sezonet në vijim.

Për klasën e vitit 2001, pavarësisht moshës së re, një dozë e mirë eksperience në Champions League, kompeticion në të cilin ai ka luajtur tashmë gjashtëmbëdhjetë ndeshje me dy gola në meritën e tij. Në Evropë, Milan dëshiron të jetë sërish i mrekullueshëm dhe duhet të punësojë lojtarë që janë tashmë të njohur me kompeticionin më të lartë kontinental.

Për më tepër, siç është përmendur tashmë, De Ketelaere tashmë ka hyrë në kombëtare, me të cilën shënoi një gol kundër Italisë në finalen e vendit të tretë-katërt të Ligës së Kombeve shtatorin e kaluar. Ai qe sponsorizon blerjen e belgut eshte Massara.