Rama e Abazovic drejt Kievit, Zelensky nuk njeh Kosovën

8 muaj më parë
Rama e Abazovic drejt Kievit, Zelensky nuk njeh Kosovën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, është në një moment kyç të betejes së tij ndaj Rusisë. Ai e ka pranuar vetë diçka të tillë.

Numri një i Ukrainës ka nevojë për fonde dhe ka vendosur që të thërrasë një pjesë të liderve të Europës në Kiev për të parë realitetin nga afër.

Kryeministri Edi Rama dhe kryeministri Dritan Abozovic kanë zgjedhur që të udhëtojnë së bashku drejt Kievit dhe të jenë me avionin e “Air Albania”.

Kjo tregon dhe marrëdhëniet e mira që po vendosen mes dy vendeve dhe dy kryeministrave shqiptarë në rajon. Një situatë ndryshe për Kosovën.

Rama e Abazovic drejt Kievit, Zelensky nuk njeh Kosovën

Presidenti Albin Kurti nuk ka udhëtuar me Ramën e Abazovic, pasi nuk ka pasur një ftesë për numrin një të qeverisë së Kosovës.

Zelensky duket se nuk ka vendosur që të njohë Kosovën, pavarësisht se kjo e fundit e ka mbështetur moralisht, por dhe me mjete. Absurde.