RedBird i përfshirë te “Wasserman” që përfaqëson Noa Lang dhe disa yje të tjerë! Prapaskena

1 vit më parë
RedBird i përfshirë te “Wasserman” që përfaqëson Noa Lang dhe disa yje të tjerë! Prapaskena

RedBird thuhet se janë afër blerjes së AC Milan mbi një marrëveshje të vlerësuar në bazën prej rreth 1.3 miliardë euro. Elliott Management Corporation është vendosur të mbajë një pakicë të aksioneve në klubin kuqezi.

Themeluesi dhe partneri menaxhues i firmës potenciale blerëse është Gerry Cardinale i cili është një ish-bankier i Goldman Sachs për shumë vite. Kompania e tij ka një degë që shikon mundësitë e investimeve në industrinë e sportit.

Firma e Gerry Cardinale bleu një aksion kontrollues në Toulouse, i cili më në fund fitoi promovimin në Ligue 1 këtë sezon. Marrëveshja thuhet se kushtoi vetëm 20 milionë euro dhe ish-skauti i Arsenalit dhe drejtori i Liverpool-it, Damien Comolli, u emërua president me bashkëpunëtorin dhe partnerin e ngushtë të Cardinale në RedBird Alec Scheiner në bordin e drejtorëve.

Biznesi nuk ndalet për Gerry Cardinale pasi RedBird zotëron gjithashtu vetëm një pakicë të aksioneve në Malaga (klubi i kategorisë së dytë spanjolle). Por, ndoshta ajo që tifozët e futbollit njohin më shumë është blerja e 11% të Fenway Sports Group (që zotëron Liverpool-in) për një tarifë të madhe rreth 750 milionë dollarë.

Kjo nuk është e gjitha, përveç përfshirjes në marrëveshjet e investimeve me kompaninë e zhvillimit të argëtimit dhe prodhimit të SpringHill të James Lebron, RedBird ka gjithashtu një pjesë të konsiderueshme të pakicës së Wasserman Media Group (rreth 30 deri në 40%).

Ky grup mediatik përfaqëson interesin e sportistëve të rëndësishëm në mbarë botën si Megan Rapinoe në futbollin e femrave (duke luajtur për OL Reign), Federico Valverde (Real Madrid), Aymeric Laporte (Manchester City), Curtis Jones (Liverpool), Brenden Aaronson (nënshkrimi i ri i Leeds nga Red Bull Salzburg) dhe Noa Lang nga Club Brugge i cili ka qenë i lidhur me Milan prej disa kohësh.

Wasserman gjithashtu punon me kompani dhe entitete si Premier League, NBA, Coca Cola, Microsoft, BMW, NFL, Spotify, Samsung, Vodafone, Sky (Transmetuesi i Mbretërisë së Bashkuar) dhe më shumë.