REPUBBLICA | Milan drejt kalimit te RedBird, Gerry Cardinale ndodhet në Milano me Paul Singer: mbyllja e marrëveshjes, detajet!

1 vit më parë
REPUBBLICA | Milan drejt kalimit te RedBird, Gerry Cardinale ndodhet në Milano me Paul Singer: mbyllja e marrëveshjes, detajet!

Pas Scudetto-s së fituar, Milani po përgatitet të përjetojë një tjetër ngjarje, pikërisht ndryshimin e pronësisë. Me InvestCorp jashtë loje, RedBird Capital është fondi një hap larg nga blerja e klubit AC Milan. Marrëveshja praktikisht po mbyllet.

Repubblica e konfirmon këtë, duke raportuar një lajm ekskluziv dhe themelor. Pas fitimit të titullit, Gerry Cardinale, themeluesi i kompanisë së investimeve RedBird Capital, zbarkoi në Itali. Sipërmarrësi ndodhet në Milano prej dy ditësh dhe kjo është arsyeja e qëndrimit në Itali të Paul Singer, i cili asnjëherë më parë nuk kishte vizituar kryeqytetin Lombard.

I njëjti burim thekson se pronari aktual i Milanit do të mbetet në strukturën e korporatës me një pjesë të bollshme minoritare, rreth 30% të aksioneve. Sa i përket shitjes, shuma që Elliott do të arkëtojë nga shitja e Milanit është 1.3 miliardë euro.

Siç dihet, këto mund të bëhen 1.8 miliardë me kalimin e viteve, bazuar në rritjen e xhiros dhe ndërtimin e stadiumit të ri. Repubblica bën me dije se gjatë javës, Gerry Cardinale do të nënshkruajë nënshkrimin me Elliott, ose kontratën paraprake të blerjes.

Repubblica vazhdon duke raportuar se Paolo Maldini dhe Frederic Massara së shpejti do të rinovojnë kontratën me Milanin, duke mbetur kështu drejtues të klubit edhe për vitet e ardhshme. Më pas ata do të jenë në gjendje të vazhdojnë planifikimin e merkatos së transferimeve, por duke ndjekur udhëzime të ngjashme me ato të diktuara nga prona e Elliott në vitet e fundit.

Pra, do blihen talente të rinj. I rëndësishëm është edhe tavani i pagave, i cili nuk duhet të kalojë 4.5 milionë euro për lojtar. Në këtë pikë, një problem mund të lindë për Rafael Leao, kuqezinjtë për të cilët figura e lartpërmendur nuk duket më e mjaftueshme.

Repubblica shpjegon se në këtë rast Milani do të përpiqet të shfrytëzojë klauzolën e lirimit prej 150 milionësh që vlen për portugezin. Dhe kjo kërkohej nga Boban në vitin 2019 kur Rafael u ble nga Lille. Gjithçka sugjeron, megjithatë, se mund të lejohet një sakrificë ekonomike për të mbajtur talentin portugez.

Fokusi në sulmin e Milanit është gjithashtu i rëndësishëm. Giroud dhe Origi duket se nuk mjaftojnë, me Ibrahimovic që do të jetë jashte për gjysmën e sezonit të ardhshëm. Por sipas Repubblica, ideja e një merkatoje me yje nuk duket se shfaqet në zyrat e Casa Milan, siç do të kishte qenë me InvestCorp në krye. Por është pak herët për të spekuluar!

Sa i përket Ivan Gazidis, me pronësinë e re, ai mund të vendosë t’i thotë lamtumirë Milanit. Është e sigurt qëndrimi deri në nëntor, duke pasur parasysh kontratën aktuale. Nëse do të largohej, RedBird mund të fokusohej në një figurë të re që është ende e huaj, por nuk është domosdoshmërisht kështu.

Sa i përket Scaronit, nga ana tjetër, si President Nderi ai mund të qëndrojë në postin e tij dhe të merret me çështjen e stadiumit ndaj të cilit është treguar shumë i vëmendshëm.

Dhe duke folur për stadiumin. Siç raporton Repubblica, në këto dy ditë Gerry Cardinale vizitoi të dy zonat e re potenciale, San Siro dhe Sesto San Giovanni. Si ekspert në biznesin e shfaqjes, ai do të kishte rënë dakord për nevojën për të vepruar shpejt: edhe pa Interin!