Rita Ora hap zemrën si asnjëherë më parë në 10 vjetorin e karrierës

7 muaj më parë
Rita Ora hap zemrën si asnjëherë më parë në 10 vjetorin e karrierës

Rita Ora është një ndër këngëtaret shqiptare më të suksesshme nl botë. Prej vitesh ajo zhvillon karrierën e saj muzikore jasht kufijve të Shqipërisë, por gjithmonë me kokën lart nuk e ka harruar prejardhjen e saj shqiptare.

Së fundmi ajo ka dhlnl një intervistë për ‘Official Charts’ ku ka folur për karrierën e saj dhe fillimet e saj në muzikë. Ajo u ndal edhe tek albumi i saj i parë ‘ORA’ që i dha asaj famën dhe suksesin që gëzon edhe sot.

Ajo u ndal edhe nël një moment mjaft të rëndësishëm të karrierës së saj. Ajo tregon se i është dukur e pabesueshme që ka arritur të performojë në Vatikan me rastin e shenjtërimit të Nënë Terezës, për Barack Obamën, apo edhe në Oscar”, tha Rita ndër të tjera.

Intervista:

Rita, ka kaluar një dekadë që kur ke nxjerrë ‘ORA-n’. Cili është kujtimi më i bukur nga ajo kohë?
Kujtimi im më i bukur ishte të kisha kaq shumë njerëz të talentuar në një hapësirë ​​që punonin për të me mua. Isha në gjendje të bashkoja producentët dhe tekstshkruesit britanikë me ata nga e gjithë bota për të krijuar diçka që mu duk e duhura. Ishte një përvojë shumë emocionuese dhe e veçantë ta regjistroja atë me njerëz që i njoha aq mirë; u bënë si familje. Ata janë një pjesë e rëndësishme e krijimit të albumit, dhe thjesht nuk do të kishte qenë njësoj pa ta.

Është një album i mbushur me këngë ritmike. A ka ndonjë këngë albumi që do të dëshiroje t’i jepej më shumë vlerësim?

Më pëlqyen të gjitha këngët që publikova dhe do të doja që çdo këngë në album të mund të ishte një single! Unë kam qenë me fat që kam punuar me kaq shumë njerëz super, super të talentuar në album – J. Cole, Diplo, Stargate, Bruno Mars etj., kështu që nuk mund të zgjidhja një këngë të spikatur! Megjithatë, ‘Roc The Life’ ishte super argëtues me The-Dream. Po të ktheheshim prapa, ndoshta do të kisha publikuar një video muzikore për këtë.

Cila është kënga jote e preferuar nga ‘ORA’ edhe sot e kësaj dite?
Unë mendoj se duhet të jetë R.I.P. pasi është diçka kaq britanike me Chase & Status që e prodhuan, Tinie Tempah duke u shfaqur në të dhe Emil Nava që drejtonte videon, por gjithashtu edhe Drake që shkroi tekstin bashkë me të tjerët. Thjesht ajo këngë duket shumë ‘unë’. Më kujtohet ende kur dëgjova lajmin se kishte shkuar në vendin e 1 në tabelën zyrtare të kengëve ‘single’ dhe se sa moment i veçantë ishte. Kam gjithashtu shumë kujtime të shkëlqyera nga interpretimi i tij drejtpërdrejt në festivale si ‘Big Weekend’ i Radio 1, ‘Wireless’, ‘T in the Park’ dhe ‘V’.

A e kishe menduar ndonjëherë se do të kishe arritur kaq shumë 10 vjet pas debutimit?
Sinqerisht nuk e kam parashikuar kurrë se çfarë do të sillnin 10 vitet e ardhshme. Nuk mund ta imagjinoja kurrë të performoja në Vatikan për të festuar shenjtërimin e Nënë Terezës, për Barack Obamën, apo edhe në Oscar. Jam vërtet e përulur që mund të bëj atë që dua çdo ditë dhe ndihem kaq e mbështetur nga fansat e mi dhe komuniteti krijues që të jem vetvetja.

Duke parë mbrapa, çfarë këshille do t’i jepnit Ritës së re kur regjistronte ‘ORA’?
Unë nuk do t’i jepja asnjë këshillë vetes sime më të re, sepse nuk do të doja ta kisha pasur në ndonjë mënyrë tjetër. Unë mendoj se gjithçka është pikërisht ashtu siç është menduar të jetë!