Sirena pafund për Leao, klubi kuqezi studion një strategji të re rinovimi bazuar te borxhi i sulmuesit

1 vit më parë
Sirena pafund për Leao, klubi kuqezi studion një strategji të re rinovimi bazuar te borxhi i sulmuesit

Ndër protagonistët autentikë të Scudetto-s së kuqezinjve nuk mund të mos përmendim Rafael Leao: ylli portugez, këtë sezon, ka vendosur patjetër të shkëlqejë duke i tërhequr zvarrë kuqezinjtë drejt një titulli të nëntëmbëdhjetë të merituar në fushë.

Pikërisht në fushë, numri 17 i kuqezinjve shënoi paraqitje të jashtëzakonshme duke kulmuar me gola vendimtarë dhe duele marramendëse që e shtynë Piolin të vendoste klasën e 99-të në qendër të manovrave të kuqezinjve.

Krahas taktikës, edhe në planin e planifikimit, drejtuesit e Milanit kanë çdo synim ta vendosin Leaon si themelin e së tashmes dhe të së ardhmes dhe duan ta bëjnë këtë me një rinovim me përshtatje.

Deklaratat e fundit nga ai, në këtë kuptim, janë shumë të favorshme dhe tregojne se është i lumtur që është te Milani dhe se vullneti i tij për t’u përmirësuar dëshiron të tregohet te klubi milanez:

“Unë jam shumë i lumtur, por këmbët e mia janë fort në tokë. Është krenari të punoj me lojtarë me shumë përvojë. Sa i përket evolucionit tim, u largova nga Sportingu i ri dhe shkova te Lille. Pastaj një hap i rëndësishëm te Milan”.

Paraqitjet e bujshme dhe vazhdimësia e treguar këtë sezon, duket qartë se kanë ndezur sirenat e klubeve të mëdha të huaja që tashmë kanë marrë informacione për lojtarin. Përveç Real Madridit, Manchester City dhe klube të tjera të larta angleze po kuptojnë gjithashtu mundësitë e arritjes së Leaos edhe nëse klauzola për lojtarin (150 milionë) ka frenuar disa interesa.

Milani nga ana e tij e shpall portugezin të patransferueshëm dhe tashmë ka propozuar një rinovim në 4.5 milionë euro neto në sezon. Megjithatë, kjo shifër mund të mos jetë e mjaftueshme dhe në këtë kuptim kuqezinjtë mund të bëjnë një përpjekje tjetër për një lojtar që është bërë thelbësor si zëvendësues.

Nje tjeter strategji qe mund te diskutohet me Mendes eshte komisioni qe do te sherbente per te paguar nje pjese te borxhit. Praktikisht, duke i dhene komision lojtarit per rinovim te gjate, ai do te hiqte nje peshe te madhe me Sporting…