Sportmediaset | Hapet një skenar i pamenduar për Messias!

8 muaj më parë
Sportmediaset | Hapet një skenar i pamenduar për Messias!

Ndër operacionet në merkato me të cilat përballen Paolo Maldini dhe Frederic Massara janë edhe fatet elojtarëve të ardhur me formulën e huazimit. Duket se ka një qëllim për të blerë si Alessandro Florenzi ashtu edhe Junior Messias, pasi kontratat skadojne ne 18 qershor!

Florenzi ka hyrë shumë mirë ne Milanello, duke rezultuar te jete nje fuqizim i shkëlqyer si për dhomat e zhveshjes dhe më pas në fushë. Nuk e kishte nisur shumë mirë sezonin, por pas operacionit që i zgjidhi një problem në gjurin e majtë ai u rikthye në formë të shkëlqyer dhe dha një kontribut të mirë për skuadrën e Stefano Piolit.

Ai arriti të fitonte tifozët dhe të gjithë mjedisin. Per kartonin e tij po afron akordi me 2.7 mln euro nga 3.5 qe kerkoheshin fillimisht. Sa i përket Messias, sezoni i tij filloi në fund të nëntorit për shkak të një gjendjeje të vonuar dhe disa problemeve fizike.

Goli i tij i parë me fanellën e Milanit ishte shumë me peshe: në Champions League në Wanda Metropolitano kundër Atletico Madrid. Pastaj ai bëri pesë të tjera, të gjitha në Serie A. Edhe pse kishin rrjedhur dyshime për blerjen e tij, edhe për shkak të moshës së tij (31 vjeç) duket se drejtuesit e kuqezinjve kanë nisur kontaktet për blerjen e plotë të brazilianit.

Një çmim përfundimtar prej 5.4 milionë ishte rënë dakord me Crotone, pas kredisë së rëndë që kushtoi rreth 2.6 milionë euro. Maldini dhe Massara duan një zbritje. Sot gazetari Claudio Raimondi konfirmoi për Sportmediaset se marrëveshja mund të mbyllet në 4 milionë euro.

Megjithatë, ai nuk përjashton që Messias të largohet nga Milani. Në fakt, te Monza është Giovanni Stroppa që me kënaqësi do ta mirëpriste në skuadrën e sapo promovuar në Serie A. Të dy tashmë kanë punuar së bashku në Crotone dhe trajneri ka mbajtur një kujtim të madh për të, nuk do ta kishte problem ta kishte si një përforcimi.. Pra, ose huazim te Monza ose ndoshta nje shitje nga Milan te Monza diku te 8-10 mln euro!