‘Thesar’ për trupin e njeriut, ja përse duhet të konsumoni fiq

9 muaj më parë
‘Thesar’ për trupin e njeriut, ja përse duhet të konsumoni fiq

Fiku ka qenë i lidhur me shëndetin dhe prosperitetin që nga kohërat e lashta. Ato janë të lidhura në mënyrë simbolike me Demeter, perëndeshën greke të bujqësisë dhe pjellorisë, dhe iu ofruan perëndisë Bacchus në Romën e lashtë.

Jo fruti juaj tipik, fiqtë janë teknikisht një koleksion lulesh të përmbysura që, nëse lihen vetëm, do të lulëzojnë nga brenda jashtë. Ata rriten zakonisht në Mesdhe dhe Lindjen e Mesme – vende që janë të nxehta, me diell dhe të thata për një pjesë të madhe të vitit.

Përpara se sheqeri të bëhej i njohur, fiqtë përdoreshin zakonisht për të ëmbëlsuar ëmbëlsirat – ndoshta keni dëgjuar për “pudingun me fiku”. Sot, ndërsa njerëzit fillojnë të largohen nga sheqernat e rafinuar, shumë prej tyre po kthehen te fiqtë për të ofruar një alternativë më të shëndetshme.

Përfitimet shëndetësore
Një arsye pse shumë faqe interneti për ushqim të shëndetshëm paraqesin ushqim me fiq është se fiqtë plotësojnë dëshirat e ëmbla, ndërsa gjithashtu ofrojnë shumë përfitime të rëndësishme shëndetësore. Në fakt, edhe nëse nuk po kërkoni të ngopni një dhëmb të ëmbël, mund të përfitoni nga shtimi i fiqve në dietën tuaj. Këtu janë disa nga përfitimet shëndetësore që mund të prisni të shijoni kur hani fiq.

Ulja e presionit të lartë të gjakut
Presioni i lartë i gjakut, i njohur gjithashtu si hipertension, mund të çojë në komplikime si sëmundje të zemrës dhe goditje në tru . Një faktor që çon në presionin e lartë të gjakut është një çekuilibër i kaliumit i shkaktuar nga ngrënia e tepërt e natriumit dhe e pamjaftueshme e kaliumit.

Fiqtë janë një ushqim i pasur me kalium dhe mund të ndihmojnë në korrigjimin e këtij çekuilibri. Ndërkohë, nivelet e larta të fibrave në fiq mund të ndihmojnë në largimin e natriumit të tepërt nga sistemi.

Përmirësimi i tretjes
Çështjet e tretjes variojnë nga kapsllëku në diarre . Në të dy skajet e spektrit, rritja e marrjes së fibrave mund të ndihmojë. Megjithatë, përveç përmbajtjes së lartë të fibrave, fiqtë ndihmojnë tretjen në një mënyrë tjetër. Ato janë një burim i shkëlqyer i prebiotikëve , të cilët përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm të zorrëve.

Rritja e densitetit të kockave
Fiqtë janë një burim i mirë i kalciumit dhe kaliumit . Këto minerale mund të punojnë së bashku për të përmirësuar densitetin e kockave, gjë që mund të parandalojë kushte si osteoporoza .

Studimet sugjerojnë se një dietë e pasur me kalium, në veçanti, mund të përmirësojë shëndetin e kockave dhe të zvogëlojë qarkullimin e kockave. Ndërkohë, kalciumi është një komponent kyç strukturor i kockave dhe rritja e marrjes së kalciumit është treguar se përmirëson strukturën minerale të kockave tek fëmijët dhe adoleshentët.