”T’i këndoj Adem jasharit”/ Florian Marku këndon trimërisht para fytyrës së kundërshtarit

7 muaj më parë
”T’i këndoj Adem jasharit”/ Florian Marku këndon trimërisht para fytyrës së kundërshtarit (VIDEO)

Në datën 25 gusht, kamioni Florian Maerku pritet të ketë një përballje me Miguel Ramirez. Ky i fundit nuk është një rival i nivele të larta, por gjithsesi boksieri jonë me zemrën e fortë të shqiptarit kërkon t’i thotë nja dy fjalë nga stadiumi Air Albania.

Prezantimi i boksierëve u bë ditën e sotme në stadiumin e Tiranës. Dy të rinjtë u vunë përballë njëri-tjetrit dhe ky moment ka shënuar një moment mjaft patriotik nga ana e Florianit.

Në një moment Florian Marku ia ka marrë këngës së Ademi Jasharit para fytyrës së Ramirez, ndërsa ky i fundit nuk ka bërë asnjë reagim të vetëm dhe ka qëndruar si i ngrirë. Peshimi zyrtar do të zhvillohet ditën e nesërme në orën 11:00 në sheshin Skënderbej.

Florian Marku (lindur më 29 shtator 1992) është një boksier profesionist shqiptar dhe ish- kikboksier dhe artist i përzier luftarak . Ai ka mbajtur titullin IBF International në peshën e lehtë që nga shtatori 2021.

Marku bëri debutimin e tij profesional më 1 dhjetor 2018, duke shënuar një fitore në raundin e parë me nokaut teknik (TKO) kundër Nikola Janicievic në Beste Event Halle në Ulm , Gjermani. [1]

Në nëntor 2020, pasi përpiloi një rekord prej 7–0 (5 KO), ai nënshkroi një kontratë promovuese me Matchroom Sport të Eddie Hearn . Muajin pasues, Marku u përball me Jamie Stewart në The SSE Arena në Londër. Ndeshja shërbeu si pjesë e ndeshjes për Anthony Joshua kundër Kubrat Pulev dhe u transmetua drejtpërdrejt në Sky Sports Box Office . Në një përleshje që pa Markun që e hodhi kundërshtarin e tij në kanavacë me një grusht në trup në raundin e dytë, rezultati u shpall në mënyrë të diskutueshme si barazim, me gjyqtarin Marcus McDonnell që shënoi meçin 76–76.

Marku u kthye në The SSE Arena për luftën e tij të radhës, duke u përballur me Rylan Charlton më 20 shkurt 2021. Marku boksoi mirë dhe kontrolloi shumë luftën, por pësoi një nokdown në raundin e gjashtë nga dora e djathtë nga Charlton, Marku vazhdoi të sigurojë një TKO e raundit të tetë pas goditjes nga këndi i Charlton-it u hodh në peshqir pasi sulmi i tyre ishte në fund të një sulmi të vazhdueshëm nga Marku.

Marku ishte planifikuar të sfidonte kampionin ndërkombëtar të IBF në peshën e lehtë, Maxim Prodan , më 7 gusht 2021 si pjesë e kampit të luftimit të Matchroom, por lufta u shty kur Marku pësoi një dëmtim. Më 25 gusht, u njoftua se ndeshja do të zhvillohej tani më 25 shtator në stadiumin e Tottenham Hotspur në përballjen e Anthony Joshua kundër Oleksandr Usyk , të cilën ai e fitoi me vendim të ndarë pas 10 raundeve kundër Maxim Prodan .