Trump na qenka makineri sekretesh! Demaskon Macron: Unë ia di gjithë ‘të palarat’, kam informacione ‘të nxehta’

3 muaj më parë
Trump na qenka makineri sekretesh! Demaskon Macron: Unë ia di gjithë ‘të palarat’, kam informacione ‘të nxehta’

Një skandal i ri është shkaktuar nga informacioni se Donald Trump për vite me radhë u mburr bashkëpunëtorëve se dinte informacione “të nxehta” për jetën e dashurisë së Emmanuel Macron.

Dy burime me njohuri për këtë çështje i thanë revistës amerikane Rolling Stone se Donald Trump ka përfolur për “të palarë” të Macron gjatë mandatit të tij dhe gjithashtu pasi ai u largua nga Shtëpia e Bardhë. Burimet madje thanë se ai kishte mësuar për jetën e dashurisë së Macron nga “informacionet” që ose i kishte parë ose i kishte thënë.

Një nga dy burimet tha se Donald Trump ai nuk dha hollësi se çfarë dinte për presidentin francez. Megjithatë, duke pasur një reputacion si thashetheme, ” është e vështirë të thuash nëse ai po fliste marrëzi” . Dosja për presidentin francez mes sekuestrimeve të FBI-së

Deri më tani nuk dihet nëse Donald Trump kishte informacione që e ekspozonin atë Macron. Megjithatë, në bastisjen e fundit të FBI-së në resortin e Trump në Florida, në Mar-a-Lago, ndër të tjera, një dosje me emrin u konfiskua “info re: Presidenti i Francës”. Nuk është ende e qartë nëse përmbajtja e dosjes përmban informacione nga shërbimet e inteligjencës amerikane apo nëse ajo që renditet është e klasifikuar.

Jennifer Palmieri, ish – partnerja e saj Hillary Clinton, ai nuk e përjashtoi mundësinë që dosja të kishte “kompromat”, duke përdorur termin rus për informacione që mund të përdoren për shantazh.

Dy burime të tjera i thanë Rolling Stone se zbulimi i ekzistencës së dosjes dhe përbuzja e Trump për Macron dhe “njerëzit e palarë” për të cilët “jo shumë njerëz dinë” ndezën tensionin në të dy anët e Atlantikut. Zyrtarët francezë dhe amerikanë po përpiqeshin të zbulonin se çfarë materiali kishte ish-presidenti amerikan për homologun e tij francez dhe nëse informacioni ishte i ndjeshëm.

Megjithatë, një përfaqësues i presidencës franceze sqaroi për revistën amerikane se nuk kishte asnjë pyetje për administratën Biden për informacion në lidhje me dokumentet e sekuestruara në resortin Trump në Florida. “Lapas” me “60 kilogramë inat”

Gjatë mandatit të tij, Donald Trump kishte një marrëdhënie mjaft të stuhishme me të Emmanuel Macron. Fillimisht ai kishte treguar se e kishte mbështetur Marine Le Pen në zgjedhjet presidenciale të 2017-ës. Ai madje e ftoi atë në Kullën Trump në Nju Jork dhe foli shumë për të në intervista.

Macron e ftoi kur u zgjodh në festimet e 14 korrikut në Paris. Trump iu përgjigj ftesës dhe ishte aq i impresionuar nga parada saqë kishte kërkuar një ngjarje të ngjashme në Uashington.

Vazhdimi ishte shpërthyes. Macron kërcënoi se do ta përjashtonte Trumpin nga një deklaratë e përbashkët e unitetit të G7. Edhe pse në vitin 2019 ai donte të rivendoste marrëdhëniet e tyre, duke i dërguar Trumpit një “pemë miqësie” për ta mbjellë në Shtëpinë e Bardhë, situata nuk u përmirësua.

Në dhjetor të të njëjtit vit, Trump e akuzoi atë Macron për komente “shumë, shumë të shëmtuara” në periferi të një takimi të NATO-s. Ish-ndihmësja e Trump-it, Stephanie Grisham, gjithashtu shkroi në librin e saj se Trump e quajti personalisht Macron -in “putrat” ​​dhe komentoi në mënyrë nënçmuese se presidenti francez ishte ” 60 paund inat “.