Turku i shumëkërkuar kapet në Pogradec, hiqej si fizioterapist

8 muaj më parë
Turku i shumëkërkuar kapet në Pogradec, hiqej si fizioterapist

Kapet dhe vihet në pr anga një shtetas turk, i shumëkërkuar nga drejtësia turke, i dënuar me 21 vite dhe i larguar nga vendi i vuajtjes së dënimit.

Ndalimi i tij është bërë i mundur në sajë të operacionit policor të koduar “Pojska”, pas marrjes së informacionit se një person ën kërkim fshihej në Pogradec.

Pas disa ditë mbajtjeje nën kontroll, blutë e kapën me qëllim ekstradimi, në shëtitoren “10 Dëshmorët e Pojskës”, shtetasin Salih Akkurt, 42 vjeç, banues në Konya, Turqi.

Për t’u maskuar, ai mashtronte qytetarët përmes ushtrimit të profesionit të fizioterapistit. 42-vjeçari ishte në kërkim ndërkombëtar pasi Zyra Qëndrore Kombëtare e Interpol Tiranës është njoftuar nga Interpol Ankara.

Gjatë kontrollit fizik të këtij shtetasi, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan çeqe në shuma të mëdha monetare.

Ndërkaq, Interpol Tirana në bashkëpunim me Interpol Ankara, Turqi, dhe agjencitë ligjzbatuese vijojnë procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Turqisë.