Tuttosport – Milan, mes ditës së sotme dhe nesër rinovimet e Maldinit dhe Massara. Gazidis drejt lamtumirës në nëntor

9 muaj më parë
Tuttosport – Milan, mes ditës së sotme dhe nesër rinovimet e Maldinit dhe Massara. Gazidis drejt lamtumirës në nëntor

Sot fillon një javë shumë e rëndësishme te kuqezinjtë, ajo që do të çojë, përveç kthesave të bujshme, në rinovimet e Paolo Maldinit dhe Frederic Massara: kontratat e tyre skadojne më 30 qershor, por nga sot dhe nesër ata do të nënshkruajnë dhe në këtë mënyrë ata do t’i japin fund kësaj telenovele të pafund që fatkeqësisht bllokoi merkaton e transferimeve të Milanit, duke hedhur në erë edhe disa operacione që dy drejtuesit kishin ngritur prej muajsh e muajsh (Botman).

Mëngjesin e sotëm u raportua nga Tuttosport duke shpjeguar se në tavolinë janë dy hipoteza rinovimi për Maldinin dhe Massara: një dyvjeçar me opsion për vitin e tretë ose një trevjeçar.

Përtej kohëzgjatjes së kontratës së re, ajo që i intereson më shumë tifozëve është qëndrueshmëria e drejtorit teknik dhe atij sportiv që ishin dy nga arkitektët më të rëndësishëm të kampionatit të fituar nga Djalli pak më shumë se një muaj më parë.

Nëse Maldini dhe Massara do të qëndrojnë për të punuar gjate, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për CEO Ivan Gazidis, i cili mund të thotë lamtumirë pas skadimit të kontratës së tij aktuale në nëntor.

Megjithatë, deri në atë ditë do të ketë nevojë për një armëpushim të ri me Maldinin, pasi kontrastet mes të dyve nuk janë mister. Një klimë negative nuk është e mirë për askënd, veçanërisht për ekipin. Për këtë duhet të rikrijoni sa më shpejt një marrëdhënie pozitive, më pas nga fundi i nëntorit e në vazhdim do të nisë një epokë e re.