Milani niset drejt Empolit me 5 mungesa, shtohet Messias! Formacioni i mundshëm

6 muaj më parë
(VIDEO) Milani niset drejt Empolit me 5 mungesa, shtohet Messias! Formacioni i mundshëm

Milan prezantohet sonte në Empoli me disa mungesa të rëndësishme. Duke përjashtuar Ibra, Florenzi dhe Origi, listës i janë shtuar edhe dy emra të tjerë të rëndë si Maignan dhe Theo Hernandez. Por, sot ne mengjes kuqezinjte jane nisur drejt Empolit edhe pa nje futbollist: Messias. Braziliani sot nuk ka udhetuar me ekipin ndersa Rebic e ka bere dhe eshte rikuperuar.

Kampionet rinisin nga disfata ndaj Napolit dhe kërkojnë menjëherë revanshin që do të bëhet duke u mbështetur në shtyllën kurrizore Tomori-Tonali-De Ketelaere. Siç raportohet nga Gazzetta dello Sport mëngjesin e sotëm, Tomori ka besimin e plote në qendër të mbrojtjes dhe do t’i ngarkohen detyrat e ministrit të departamentit, në pritje për të kuptuar nëse do të luajë përkrah Simon Kjaer apo Pierre Kalulu, me danezin në avantazh.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MilanNews.it (@milannewsitofficial)

Qendërori anglez kërkon shpengim personal sidomos pasi u thirr nga Southgate për Anglinë dhe nuk luajti asnjë minutë, me kombëtaren e Tre Luanëve që nuk la përshtypje të mirë.

Në krahë do të jetë kapiteni Calabria dhe Ballo-Tourè. Ciprian Tatarusanu do të debutojë në portë këtë sezon. Portieri rumun mungon ne ndeshje zyrtare që nga nëntori i kaluar.

Në mesfushë, sipas të gjitha gjasave, do të flitet vetëm italisht. Në fakt, Tommaso Pobega duhet të zërë vend përkrah të rikuperuarit Sandro Tonali. Një çift shumë i ri, vetëm dyzet e pesë vjet të dy, por sigurisht tashmë i besueshëm dhe që tashmë në të vetmin precedent si titullare ka dhënë sinjale të shkëlqyera.

Sandro është një zemër kuqezi, i cili tashmë është një lider i këtij Milani me karizmën e tij që u farkëtua në ecjen triumfale të vitit të kaluar, ku disa herë ishte protagonist. Tommi, produkt i Akademise, po studion ende dhe ka bindur Piolin se tashmë e konsideron të rëndësishëm.

Krahasimi me Kakà-n të cilit Charles De Ketelaere nuk e ka pranuar kurrë, nuk mund te jete presion. Ai mendon të shkruajë historinë e tij me Milanin. Megjithatë, ka një rastësi që mund të rezultojë si shenje, kampioni brazilian e gjeti golin e parë larg San Siros në Empoli.

CDK duhet të gjejë golin e parë ne total dhe kush e di nëse kjo mbrëmje nuk është e duhura. Fjalët që Pioli foli dje në konferencën për shtyp janë ato të një trajneri që beson shumë te talenti i tij: kjo është shumë e rëndësishme. Charles do të vazhdojë të veprojë si një mesfushor sulmues pas Giroud dhe po ndjek një provë si një numër 10 i vërtetë.

Formacioni i mundshem i Milanit sonte: Tatarusanu; Calabria, Tomori, Kjaer, Ballo-Toure; Tonali, Pobega, Charles De Ketelaere, Brahim Diaz, Leao, Giroud. Trajner: Stefano Pioli